۱۰ روش برای افزایش سوخت و ساز بدن

عواملی نظیر سن، جنسیت و ژنتیک بر میزان سوخت و ساز بدن (متابولیسم) تأثیر دارند. علاوه بر این مواردی نظیر ماهیچه‌سازی، تمرینات ورزشی، نوشیدن کافی آب، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، میان وعده‌های سبک، ادویه و چاشنی، غذاهای پروتئینی، قهوه و چای سبز بر افزایش متابولیسم تأثیر زیادی دارند.

افزایش سوخت و ساز بدن | زالزالک

برای هر کسی که قصد لاغر شدن دارد افزایش متابولیسم(سوخت و ساز بدن) امر بسیار مهمی است و افزایش سوخت و ساز کالری بدن بستگی به چندین چیز دارد.

افزایش سوخت و ساز بدن

بعضی افراد به طور ارثی سوخت و ساز بیشتری دارند. مردان کالری بیشتری نسبت به زنان می‌سوزانند حتی وقتی که استراحت می‌کنند و بعد از ۴۰ سالگی میزان سوخت و ساز بدن اکثر افراد کاهش می‌یابد. گرچه شما نمی‌توانید سن، جنسیت و ژنتیک خود را کنترل کنید ولی راههای دیگری برای افزایش سوخت و ساز بدن وجود دارد.

۱-ماهیچه سازی

ماهیچه سازی | زالزالک

بدن به طور مداوم کالری می‌سوزاند حتی زمانی که هیچ فعالیتی انجام نمی‌دهد. این میزان سوخت و ساز در افرادی که عضلات بیشتری دارند بالاتر است. هر پوند عضله فقط برای حفظ خود حدود ۶ کالری در روز استفاده می‌کند در حالی که هر پوند چربی فقط ۲ کالری در روز می‌سوزاند. این تفاوت کوچک در طول زمان می‌تواند افزایش یابد. بعد از هر جلسه تمرین قدرتی، عضلات سراسر بدن فعال می‌شود و میانگین سوخت و ساز روزانه بدن افزایش می‌یابد.

۲-تمرینات ورزشی روزانه داشته باشید

تمرینات ورزشی روزانه | زالزالک

تمرینات اروبیک ماهیچه‌ها را بزرگ نمی‌سازد اما میزان سوخت و ساز بدن را تا چند ساعت بعد از ورزش بالا می‌برد. نکته کلیدی اینست که به بدنتان فشار زیادی آورید. تمرینات پر فشارتر میزان متابولیسم را نسبت به تمرینات معمولی و سبک‌تر بالاتر می‌برد. به جای تمرینات ورزشی می‌توانید پیاده‌روی یا آهسته دویدن منظم روزانه انجام دهید به گونه‌ای که به بدنتان فشار بیاید.

۳-افزایش سوخت و ساز بدن با آب

افزایش سوخت ساز بدن با آّب | زالزالک

برای پردازش کالری، بدن به آب نیاز دارد. حتی اگر بدن کمی خشک(دهیدراته) باشد میزان سوخت و ساز بدن کاهش می‌یابد. طی تحقیقاتی مشخص شد کسانی که در روز هشت لیوان آب یا بیشتر در روز می‌نوشند کالری بیشتری نسبت به افرادی که چهار لیوان می‌نوشند، می‌سوزانند. نوشیدن یک لیوان آب یا نوشیدنی‌های غیرشیرین قبل از هر وعده غذایی یا میان وعده به هیدراته ماندن بدن (رساندن آب کافی به سلول‌های بدن) کمک می‌کند. همچنین میان وعده‌هایی نظیر میوه و سبزیجات تازه که به طور طبیعی حاوی آب هستند بهتر از چوب شور و چیپس می‌باشند.

۴-آیا نوشیدنی‌های انرژی‌زا مصرف کنید؟

نوشیدنی‌های انرژی زا | زالزالک

بعضی ترکیبات نوشیدنی‌های انرژی‌زا میزان متابولیسم(سوخت و ساز بدن) را افزایش می‌دهد. آنها پر از کافئین می‌باشند که میزان انرژی مورد نیاز بدن را افزایش می‌دهند. بعضی از آنها دارای تائورین و اسید آمینه می‌باشند. تائورین می‌تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد و به سوزاندن چربی کمک کند. اما استفاده از این نوشیدنی‌ها می‌تواند مشکلاتی نظیر فشار خون بالا، اضطراب و مشکلات خواب ایجاد کند. آکادمی آمریکایی پدیاتریکس، مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا را برای کودکان و جوانان توصیه نمی‌کند.

۵-میان وعده سبک بخورید

میان وعده سالم | زالزالک

خوردن زیاد می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. وقتی وعده‌های غذایی پر کالری را با فاصله زمانی زیادی می‌خورید میزان سوخت و ساز بدن کاهش می‌یابد. داشتن وعده غذایی یا میان وعده سبک در هر ۳ تا ۴ ساعت، سوخت و ساز بدن را تنظیم می‌کند و در نتیجه در طول روز کالری بیشتری می‌سوزانید. مطالعات متعددی نشان داده است افرادی که به طور منظم از میان وعده استفاده می‌کنند در وعده غذایی اصلی، کمتر غذا سرو می‌کنند.

۶-در وعده‌های غذایی از ادویه و چاشنی استفاده کنید

ادویه و چاشنی غذا | زالزالک

غذاهای دارای ادویه و چاشنی از مواد شیمیایی برخوردار هستند که می‌توانند میزان سوخت و ساز بدن را افزایش دهند. با ریختن یک قاشق غذاخوری فلفل قرمز یا سبز در غذا می‌توان میزان متابولیسم بدن را بالا برد. البته این اثر زودگذر است ولی اگر به طور مداوم از غذاهای ادویه‌دار و تند استفاده کنید مزیت بیشتری دارد. همراه با غذا برای سوخت و ساز سریع می‌توانید از فلفل و ترشی‌های تند فلفلی استفاده کنید.

۷-غذاهای پروتئینی مصرف کنید

غذاهای پروتئینی | زالزالک

بدن هنگام هضم غذا بیشتر پروتئین می‌سوزاند تا کربوهیدرات یا چربی. در رژیم غذایی‌تان به جای کربوهیدرات از پروتئین استفاده کنید تا میزان متابولیسم بدن افزایش یابد. منابع پروتئینی عبارتند از: گوشت قرمز، بوقلمون، ماهی، گوشت مرغ، توفو، آجیل، لوبیا، تخم مرغ و محصولات لبنی کم چرب.

۸-قهوه بنوشید

قهوه بنوشید | زالزالک

اگر قهوه می‌نوشید از انرژی و آرامبخشی آن لذت می‌برید. یکی از مزایای قهوه اینست که میزان متابولیسم را در کوتاه مدت افزایش می‌دهد. کافئین موجود در قهوه باعث می‌شود که کمتر احساس خستگی کنید و حتی میزان تحمل بدن در فشار تمرینات ورزشی را افزایش دهید.

۹-چای سبز بنوشید

چای سبز | زالزالک

چای سبز که ترکیبی از کافئین و کاتچین را در خود دارد میزان متابولیسم(سوخت و ساز) را تا ساعت‌ها افزایش می‌‎دهد. تحقیقات نشان می‌دهد با نوشیدن ۲ الی ۴ فنجان چای سبز قبل از تمرین پر فشار تا میزان ۱۷ درصد سوزاندن کالری در کوتاه مدت افزایش می‌یابد.

۱۰-از رژیم غذایی پر فشار خودداری کنید

رژیم غذایی پرفشار | زالزالک

رژیم غذایی لاغری که در آن میزان دریافت کالری برای زنان کمتر از ۱۲۰۰ کالری و برای مردان کمتر از  ۱۸۰۰ کالری در روز است، نامناسب و مضر می‌باشد. این حجم پایین کالری دریافتی موجب کاهش سوخت و ساز در بدن می‌شود. گرچه این رژیم غذایی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند ولی موجب کاهش مواد مغذی بدن می‌شود. به علاوه دارای عوارض جانبی است و میزان متابولیسم را کاهش می‌دهد. نتیجه این رژیم غذایی اینست که شما آن را رها خواهید کرد و دوباره وزنش شما به حالت قبل از رژیم برمی‌گردد.

منبع 10 Ways to Boost Your Metabolism

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.