زالزالک چه فوایدی دارد؟

درخت زالزالک بیشتر در اروپا، آمریکای شمالی و شمال آسیا یافت می‌شود. این درخت دارای میوه‌هایی می‌باشد که حاوی آنتی اکسیدان‌های قوی هستند.

میوه زالزالک | زالزالک

عصاره میوه‌زالزالک از قدیم در علم گیاه درمانی مورد استفاده قرار گرفته است. در ایالات متحده میوه زالزالک را معمولاً برای سلامتی قلب به بازار عرضه می‌کنند.

مصرف زالزالک برای سلامتی

زالزالک به درمان بیماری‌های زیر کمک می‌کند:

سوء هاضمه

گلو درد

گرفتگی عروق

نارسایی قلب

فشار خون بالا

فواید زالزالک

آنتی اکسیدان‌های موجود در زالزالک با تقویت رگ‌های خونی و جریان گردش خون باعث تقویت سلامت قلب می‌شوند. به یاد داشته باشید که تأییدیه‌های علمی برای فواید بالقوه زالزالک محدود است.

1 نارسایی مزمن قلبی

طبق 14 تحقیق انجام شده در سال 2008 (از مجموع 855 بیمار مبتلا به نارسایی مزمن قلبی)، این میوه می‌تواند به عنوان درمانی حمایت کننده برای نارسایی قلبی در درمان علائم و بهبود نتایج فیزیولوژیکی و همچنین به درمان تنگی نفس و کوفتگی(خستگی مفرط) کمک کند.

2 فشار خون بالا

در یک تحقیق آزمایشی در سال 2002 که 38 داوطلب دارای فشار خون بالای خفیف در آن شرکت کردند تأثیر روزانه 600 میلی گرم منیزیم و 500 میلی گرم عصاره میوه‌زالزالک مقایسه شد. بعد از 10 هفته، 19 فردی که عصاره میوه‌زالزالک را مصرف کردند میزان فشار خون دیاستولیک پایین‌تری از گروه دیگر داشتند. در واقع افراد مصرف کننده عصاره زالزالک اضطراب و نگرانی کمتری داشتند.

همچنین در تحقیقاتی که در سال 2006 منتشر شد، دانشمندان کشف کردند که میوه زالزالک باعث کاهش فشار خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می‌شود.

3 گرفتگی عروق

تحقیقات که در سال 2009 انتشار یافت، نشان داد که میوه‌زالزالک به کاهش میزان چربی خون(از جمله کلسترول) کمک می‌کند و از گرفتگی عروق(ایجاد ذخایر چربی در شریان‌ها) جلوگیری می‌کند.

هشدارها

با توجه به ماهیت بسیار جدی بیماری قلبی، از درمان خودسرانه بیماریهای قلبی با این میوه یا هرگونه دارو گیاهی دیگر خودداری کنید. اگر قصد دارید که در درمان بیمار قلبی از این میوه استفاده کنید با پزشک خود مشورت کنید.

هر چند این میوه سالم و بی خطر در نظر گرفته می‌شود اما مصرف آن می‌تواند اثرات نامطلوبی نظیر حالت تهوع، خستگی، خواب آلودگی و تعرق زیاد ایجاد کند. و همچنین ممکن است با داروهای خاص نظیر داروهای فشار خون تداخل دارویی ایجاد کند.

با توجه به این که مکمل‌های غذایی عمدتا غیرمجاز هستند، برای سلامت آزمایش نشده‌اند.به همین دلیل محتوای برخی از محصولات ممکن است با آنچه در برچسب محصول مشخص شده متفاوت باشد. همچنین سلامت مکمل‌ها در زنان باردار، مادران شیرده، کودکان و افراد تحت درمان پزشکی آزمایش نمی‌شود. اگر از عصاره زالزالک استفاده می‌کنید ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

منبع very well health
فکر میکنم این مطالب رو هم دوست داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.